Spectrul Realității
Ne bucurăm că accesați forumul nostru, poveștile de groază, membrii și multe altele vă așteaptă!

Se pare că o fantomă a detectat că nu sunteți înregistrat/logat!

Pentru a vă loga apăsați butonul ”CONECTARE”
Pentru a vă înregistra apăsați butonul ”ÎNREGISTRARE”
Dacă doriți să fiți vizitator apăsați butonul ”NU MAI AFISA”

Spectrul Realității

AcasaPortalCalendarFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
• • Administratorii forumului vă invită să citiți regulamentul forumului cu un CLICK AICI . Crezi că îndeplinești toate criteriile vreunui grup? Vrei să faci parte din staff? Tot ce trebuie să faci, e să dai CLICK AICI și să faci o cerere și verifică dacă cerea ta îndeplinește cerințele cu un CLICK AICI. Mulțumesc pentru timpul acordat! • •
Ceas
Horoscop
Cei mai activi postatori ai saptamanii
Subiectele cele mai vizionate
Păzitorii
The Walkers
Jurnalul de dinainte de moarte.
Ripped Face
Teresa Fidalgo. Fantoma care se razbuna!!
Jocul Vampirilor
Nu cititi noaptea!
Cosmarul venit din Iad
O casatorie ciudata
Albert Manwart
Ultimele subiecte
» Regulament Anime
Mier Noi 29, 2017 12:00 pm Scris de Hades

» Parea sa fie o noapte normala.
Mier Noi 15, 2017 9:18 pm Scris de galeria54

» Vera Renczi
Mar Oct 31, 2017 5:46 pm Scris de Alex.

» Intamplare cu o fantoma
Sam Oct 28, 2017 10:50 pm Scris de Kagome San

» Hollywood Undead - V (Album)
Vin Oct 27, 2017 6:59 pm Scris de Hades

» Hide and Shriek
Vin Oct 27, 2017 4:35 pm Scris de Alex.

» Amnezia -Edit- after 2 years
Sam Oct 14, 2017 11:28 pm Scris de Ave Andreea

» Dupa ce adorm
Mar Oct 10, 2017 7:45 pm Scris de Ave Andreea

» Prietenul care mă însoțește mereu
Lun Oct 02, 2017 9:10 pm Scris de Alex.

» Povești de groază scurte
Lun Oct 02, 2017 7:12 pm Scris de Hades

» Sara Is Missing
Lun Oct 02, 2017 7:08 pm Scris de Hades

» The Fat man
Lun Oct 02, 2017 4:01 pm Scris de Vilolet LeStrange

» Mlastina groazei
Lun Oct 02, 2017 3:50 pm Scris de Vilolet LeStrange

» Colecţie de poveşti de groază
Mar Sept 26, 2017 11:43 pm Scris de Hades

» Hanako-San
Sam Sept 23, 2017 2:25 pm Scris de Hades

» Cerere Alle
Vin Sept 22, 2017 3:09 pm Scris de Hades

» REGULAMENT STAFF + MODEL
Mier Sept 20, 2017 6:52 pm Scris de Hades

» REGULAMENT FORUM
Lun Sept 18, 2017 6:44 pm Scris de Any si Dali

» Modern Educayshun (wtf is this)
Lun Sept 18, 2017 11:06 am Scris de Any si Dali

» Morph Girl
Joi Sept 14, 2017 11:01 pm Scris de Hades

Distribuiţi | 

~Cronicarul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Any si Dali
Administrator
Administrator

Reputatie : 12
Data de inscriere : 20/03/2015
Varsta : 18

MesajSubiect: ~Cronicarul   Mier Sept 09, 2015 1:11 pm

Capitolul 1. Cronicarul

Am un destin. De fapt, cine nu are? Toata lumea are soarta, viitor, destin sau cum vreti sa-i spuneti voi. Mie-mi place sa-l numesc destin, nu stiu de ce. Pur si simplu imi place cum suna.
  Acum, in timp ce stateam in camera de asteptare a maicii Cleo, ma gandeam la asta prima data cu teama si nerabdare... poate si cu entuziasm. De ce? Nu stiu.
  - Domnisoara Dalila, va rog sa intrati! s-a auzit vocea Maicutei Cleo, directoarea orfelinatului in care ma aflu de cand ma stiu. Vocea directoarei s-a auzit dintr-un interfon, unul dintre putinele lucruri moderne din acel orfelinat. Orfelinatul "Sfanta Alexandra".
  Cum cred ca v-ati dfat seama dupa numele orfelinatului, a fost pe timpuri o manastire. De 30 de ani insa, din cauza prea multor odrasle fara case si parinti, s-a hotarat ca manastiri sunt prea multe si fara rost, asa ca au ales sa puna bazele casei pentru copii orfani, proprietara manastirii de pe vremea aceea fiind de acord, cu conditia ca orfelinatul sa preia numele manastirii.
  Dar eu locuiesc in el de vreo saptesprezece ani impliniti saptamana trecuta. Mai multe nu stiu si, din cate am scos eu de la celelalte fete din orfelinat, azi e ziua in care voi afla.
  Asa ca ce sa mai lungim vorba? Am intrat pe usa uriasa din mahon care dadea spre biroul directoarei, de nerabdare uitand normele de politete si nebatand la usa. In loc sa primesc o dojana, cum ma asteptam, am primit un picior fix in gura. Degeaba din instinct am incercat sa ma feresc, ca mi-am primit un pumn in burta care m-a facut sa-mi pierd respiratia si echilibrul.
  Am cazut pe spate si am dat cu capul de un lucru solid si in mod sigur dureros, simtind cum incepe sa mi se scurga ceva lipicios si cald in jos pe ceafa.
  - Fi-r-ar, mormai suierat printre dinti, gandindu-ma la faptul ca educatia mea aleasa, pe care mi-am pus-o la punct cu niste calugarite de seama, nu ma va ajuta la nimic acum. Mi-ar fi fost mai de ajutor niste lectii de karate, sau nu stiu, poate... balet. Totusi, are ceva mai multa miscare decat toate axiomele lui Euclid la un loc.
  Bine, Dali, umorul negru nu te va ajuta acum la fel cum te ajuta cand te certi cu maicutele. Trebuie sa gandesc... Ba nu! Asta am facut toata viata! Oarecum. Trebuie sa actionez.
  Cum mi-a trecut asta prin cap, am simtit cum niste degete lungi mi se incordeaza in jurul gatului, lasandu-ma a doua oara fara aer. Am inceput sa ma zbat, dar in curand mi-am dat seama ca este inutil. Oricine ma ataca era puternic si mai avea si avantajul ca nu-l puteam vedea in intunericul dens in care intrasem odata cu deschiderea usii care ar fi trebuit sa dea inspre biroul directoarei. Acum ca ma gandesc la asta... ce cacat?! Fix atunci simt cum degetele se inclesteaza si mai mult pe gatul meu, devenind dureros.
  Ok, ok, m-am prins. Sunt sub presiune. Cum viespe ies de-aici?! Ce este in jurul meu?! Nimic ce sa pot vedea si eu. Ce ma ataca? Acelasi raspuns ca si mai sus. Ce pot face? Raspunsul ramane acelasi.
  Bine, tot trebuie sa fie ceva cu care sa ma eliberez. Si atunci imi trece prin cap: LUMINA! Am nevoie de lumina! Nu stiu cum sau de ce, dar stiu ca asta imi este scaparea. Dar de unde sa fac rost de lumina? Este presant; chiar daca mintea mea functioneaza limpede inca, simt cum incet-incet fortele ma parasesc.
  Daca nu fac ceva repede, voi lesina. Sau mai rau...

Sus In jos
Vezi profilul utilizatorului
Vanessa Ana Maria
Avansat
Avansat

Reputatie : 0
Data de inscriere : 25/12/2014
Varsta : 17
Localizare : Peste tot şi nicăieri

MesajSubiect: Re: ~Cronicarul   Mier Sept 09, 2015 1:24 pm

La naiba. La naiba. La naiba! Este geniala povestea. Vreau continuarea acum. E... e... e magnific!

Bishamon
Administrator
Administrator

Reputatie : 90
Data de inscriere : 03/01/2015

MesajSubiect: Re: ~Cronicarul   Mier Sept 09, 2015 1:24 pm

Umm, o manastire de maicute care se bat Thinking originala idee, poate chiar promitatoare. Nu stiu cum te-ai gandit la asta, dar ti-a iesit perfect. Numa' any se poate gandi la asa ceva.
Pai umm incearca sa mai airesiesti putin povestea, daca inteleg ce zic Laughing
Oricum chiar imi place poveste:-?

Va ador
Sus In jos
Camy
Veteran
Veteran

Reputatie : 13
Data de inscriere : 21/07/2015
Varsta : 15
Localizare : Într-o lume a imaginației...

MesajSubiect: Re: ~Cronicarul   Mier Sept 09, 2015 1:28 pm

Ce tare ii ,pune next femeie ca te spanzur,vreau sa vad ce se mai intampla Next

Alex.
Administrator
Administrator

Reputatie : 158
Data de inscriere : 26/07/2013
Localizare : Speis

MesajSubiect: Re: ~Cronicarul   Mier Sept 09, 2015 3:02 pm

Îmi place începutul poveștii și ideea. Nu prea am văzut povești care să aibă la bază un orfelinat. A fost interesant primul capitol, sau parte, dacă nu e aia. Aș putea să te sfătui să scrii și numele unor ccase sau chiar a orfelinatului în engleză, dacă numele sunt tot din aceeași limbă, ca să fie totul uniform. Sper că vei pune continuarea cât mai repede Clapping
Sus In jos
Estelle
Nebun dupa forum
Nebun dupa forum

Reputatie : 76
Data de inscriere : 03/07/2015
Localizare : Craiova

MesajSubiect: Re: ~Cronicarul   Mier Sept 09, 2015 3:59 pm

Mi-a placut mult inceputul , ideea este promitatoare iar actiunea interesanta .
Imi place. Astept next <3
Sus In jos
Gina
Veteran
Veteran

Reputatie : 18
Data de inscriere : 27/08/2013
Varsta : 15
Localizare : Hell

MesajSubiect: Re: ~Cronicarul   Mier Sept 09, 2015 9:29 pm

Îmi place cum ai început. Presimt că va fi o poveste de succes. Bagă next cât mai repede Kiss

Sus In jos
Ema
Fost membru staff
Fost membru staff

Reputatie : 22
Data de inscriere : 17/06/2015
Varsta : 19
Localizare : Cluj-Napoca

MesajSubiect: Re: ~Cronicarul   Joi Sept 10, 2015 2:16 am

Tu chiar stii sa descrii situatiile, nu gluma! Nu am nimic de obiectat. Astept doar sa continui povestea, pentru ca inceputul e fenomenal!

Administrator
Administrator

Reputatie : 12
Data de inscriere : 20/03/2015

MesajSubiect: Re: ~Cronicarul   Joi Sept 10, 2015 1:59 pm

Atunci mi-am amintit: laterna. Am o lanterna, fix in buzunarul din fata al uniformei de la orfelinat. Lanterna o foloseam noaptea, ori pentru a citi dupa ora stingerii, ori pentru a cutreiera cotloane ascunse din manastire, desigur, tot dupa ora stingerii. Mi-am bagat repede mana in buzunarul rochiei si am scos lanterna mica, dar practica. Caut pe pipaite butonul cu care deja m-am obisnuit si apas pe el ca si cum ar fi singura mea sansa la viata. Raza de lumina imi intra direct in ochi, orbindu-ma pentru cateva momente. Se pare ca tineam lanterna invers. Din cauza luminii dureroase, scap lanterna si aud cum cade cu un zgomot surd pe podea, parca anuntandu-mi secundele pe care le mai am de trait.
  - Domnisoara Dalila! Domnisoara Dalila, va rog.
  - Ãh.. ce? murmur, scuturandu-mi capul.
  - Haideti, domnisoara Cleo, vedeti si dumneavoastra, este bine! Probabil ca doar visa cu ochii deschisi, doar stiti cum sunt fetele de varsta ei.
  - Da... poate aveti dreptate. Dar ai vazut si dumneata cum i s-au schimbat ochii; erau in intregime albi! Asa ceva nu se intampla in mod normal.
  - O fi fost vreun fel de iluzie optica, doamna.
  Ma uit in sus la persoanele care se contraziceau pe tema mea. Cred ca ar trebui sa intervin.. Dar intai, mai bine sa vad pe cine urmeaza sa contrazic de data asta.
  Desigur, prima persoana este directoarea orfelinatului. O doamna care a trecut cu mult de floarea varstei, dar care a ramas inca domnisoara, necasatorindu-se vreodata. Are parul incaruntit prins strans intr-un coc la ceafa, ca de obicei, asortandu-i-se de minune cu ochii negri umbriti de tente cenusii. Era o femeie de inaltime medie, dar care impunea mult respect prin spatele drept ca un arc si a privirii severe. Langa ea se afla un barbat cu parul ciufulit si blond, aratand mai neingrijit decat patul meu dupa o noapte de cosmaruri. La fel era si costumul, care se vedea ca fusese imbracat cu stangacie. Arata destul de tanar, dar ridurile fine din jurul ochilor verzi si a gurii zambitoare aratau ca avea destui ani trecuti la catastif. Era un barbat inalt, iar costumul care parea a fi cu vreo cateva numere mai mici arata ca avea si trupul bine facut.
  Vazand ca il studiez, zambeste si mai larg, intinzandu-mi mana. Ii intind si eu la randul meu mana, asteptandu-ma sa o sarute, la fel cum fac toti barbatii. In schimb, el incepe sa mi-o scuture energic.
  - Numele imi este Leam, iar tu trebuie sa fii vreun cap princiar, tinand cont de gratia cu care mi-ai intins mana.
  - De fapt, inca nu mi-am redescoperit parintii pierduti de mult. Pot fi la fel de bine si un extraterestru sau o vrajitoare...
  - Domnisoara Dalila! exclama domnisoara Cleo.
  - Nu, este in regula. Mi se pare fascinanta, se uita la mine zambind.
  - Multumesc, ranjesc involuntar, la fel cum o fac de obicei atunci cand mi se adreseaza vreun compliment.
  - Bun, atunci haideti in biroul meu, pentru a incepe discutia.
  Incuviintez din cap si ma departez de fotoliul vechi, dar curat din camera de asteptare. Apoi ma indrept cu pasi mici, dar hotarati, spre biroul directoarei, urmata de acel domn Leam.
  Biroul directoarei era o incapere mare si amenajata la fel ca restul manastirii, adica gotic si vechi, exact cum imi place mie.
  Eu si domnul Leam ne-am asezat pe fotoliile din fata biroului, iar doamna Cleo s-a pus pe scaunul din spatele lui, rasfoind niste documente, apoi fixandu-ne cu privirea. Eu ma uitam cu nerabdare cand la directoare, cand la domnul de langa mine.
  - Domnisoara Dalila, acum cateva zile ai implinit varsta de optsprezece ani. Acest domn a venit tot atunci, pentru a cere formularul de adoptie. Asa ca i-am spus ca dumneata, domnisoara Dalila, ati implinit varsta majoratului, asa ca este strict alegerea dumneavoastra daca vreti sa parasiti acest orfelinat.

Sus In jos
Bishamon
Administrator
Administrator

Reputatie : 90
Data de inscriere : 03/01/2015

MesajSubiect: Re: ~Cronicarul   Vin Sept 11, 2015 1:43 am

Asta-i scriitoarea mea Very Happy deci chiar imi place cum scrii Very Happy Astept next! Auzi pune next
Deci nu am ce comenta, simtul meu de critic ori doarme ori e nu  a sesizat ceva Very Happy
Oricum Genial! astept next!

Va ador
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: ~Cronicarul   

Sus In jos

~Cronicarul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realității :: ★ CATEGORIILE INIȚIALE ★ ::  Povești de groază-