Trick or Treat.
-Copii, haideti aici, sa v-a spun o poveste.
-Ce fel de poveste, bunicule?
-Copii, stiti ce este halloweenul?
-Nu..
-Halloweenul este o sarbatoare, care a bagat multi copii in sperieti..
-Spune-ne povestea bunicule !
-Pai, bine, daca voi vreti. Era seara de halloween, 31 Octombrie 1967. Ca orice copil, Bogdan, a mers si el la Trick or Treat. Era ora 20:00 cand a plecat de acasa. Greseala lui e ca a mers singur.. A colindat fara nici o problema, la o multime de case. S-a uitat la ceas, si a observat ca este deja ora 21:45, stiind ca la 22:00 trebuie sa fie acasa, se intorse-se sa mearga sper casa. In drumul lui inspre casa, a vazut o casa, pe care a ratat-o. ''Cum am putut sari peste casa asta? M-am plimbat pe strada asta o ora si jumatate. Probabil nu am observat-o atunci.'' isi spuse el in gand. Cum se uita el la ceas si vazu' ca este doar 21:55, iar casa lui era aproape, a decis sa mai mearga la o ultima casa, si aceea fiind ceea pe care a zarit-o. S-a apropiat pe drumuletul din curtea casei, iar cand a ajuns in fata usii, un fior il lua pe sira spinari. Nu se simtea in siguranta acolo, asa ca a spus sa bata si dupa ce primeste bomboanele sa plece cat mai repede. Zis si facut, a ciocanit cu mana tremurandu-i la usa, si o voce s-a auzit in mai putin 2 secunde dupa ciocanit. ''Cine este?'' intreba'se o voce groasa si ragusita. ''Co..colindator.'' raspunse Bogdan. Dupa ce acest cuvant a fost rostit, usa din fata lui Bogdan s-a deschis. Un batranel cu varste intre 80-85 de ani i-a raspuns. ''Trick or Treat'' a spus Bogdan cu jumatate de gura. Batranelul, i-a aruncat in cos cateva bomboane si dupa a trantit usa. Bogdan, a luat-o la goana putin speriat. Ajuns in fata casei lui, a intrat si a mers in bucatarie, unde si-a zarit mama. I-a povestit toate cele intamplate, si de batranelul ciudat, fata mamei sale s-a facut mov cand a auzit de batranel. Din spusele copilului, casa necunoscutului era situata la 2 case distanta de a lor. Mama sa, a decis sa il i-a cu ea, sa ii arate accea casa. Sau imbracat amandoi cu cate o geaca si au iesit din casa. In jur, dovleci care acum 5 minute luminau, erau stinsi. Ajunsi in fata casei, ceva era diferit. Drumuletul din curte nu mai era frumos si decorat cu dovleci cum era acum cateva minute, poarta scartaia, iar usa de la intrare era mai mult decat mucegaita Cu frica ii ei au decis sa intre, au pasit in curte, dupa in casa..

''01/Octombrie/1967, un baietel si o femeie au fost gasiti morti intr-o casa vecina. Ei au fost gasiti de proprietarul casei, care a sunat imediat la 911. Mai multe detalii ne v-a da chiar el. In fata ecranului, a aparut chiar batranelul din aceea casa.
-Puteti sa ne da-ti mai multe detalii despre cadavrele gasite?
-Nu stiu ce sa mai zic. Imi pare rau pentru ei doi, am vrut sa ii avertizez..
-Sa ii avertizati in legatura cu ce?''
Dupa aceasta intrebare, nici prezentatoarea, nici cameristul si nici batranelul nu au mai fost vazuti. Ultima scena filmata, a fost, batranelul care radea cu niste coltii imensi in locul dintilor..

-Wow. Bunicule, de unde stii aceasta poveste?
-Dragii mei. Eu eram acel copil, Bogdan, iar eu si mama mea am fost ucisi de batranel.

Sfarsit.